Zablokuj Preloader

Warsztaty szycia z pracownią TATINKA

Warsztaty szycia dla dzieci to świetny pomysł na rozwój i zabawę!

Zajęcia twórcze, takie jak: wyszywanie, filcowanie czy szycie, rozwijają zdolności manualne i kreatywność. Szycie to pewien rodzaj sensoplastyki, kiedy to stymulowane są zmysły (w przypadku szycia – głównie wzroku i dotyku). Dzięki tej stymulacji wspieramy proces sprawnego myślenia – wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy układem nerwowym (neuronami), a mózgiem dziecka.

Program zajęć dla grup przedszkolnych i szkolnych, stworzonych z myślą o kształtowaniu, jak również ćwiczeniu zdolności manualnych. Obejmuje podstawy szycia, filcowania. Z czasem, wraz z nabywaniem przez dzieci umiejętności i zainteresowań rozszerzymy zakres technik rękodzielniczych. Dzieci nauczą się precyzyjnego wycinania kształtów, wiązania supełków i kokardek, nawlekania igły, szycia, krojenia.

Oferta warsztatowa skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zajęcia dostosowane są do wieku i możliwości uczestników.

Zajęcia prowadzone przeze mnie to warsztaty idealne dla dzieci, które interesują się szyciem, wyszywaniem, są kreatywne i mają zamiłowanie do prac ręcznych.

Podczas warsztatów pragnę nie tylko przekazywać dzieciom wiedzę i nowe umiejętności, ale również inspirować je do samodzielnych poszukiwań, rozbudzać ich wyobraźnię i pomóc w odkrywaniu nowych pasji.

Zajęcia stymulują, kształtują cierpliwość, systematyczność i wytrwałość w pracy, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają elastyczność i precyzję ruchów. Uczą praktycznych umiejętności.

Wachlarz możliwości warsztatowych jest bardzo szeroki. Oto niektóre z nich:

• projektowanie i szycie przytulanki-maskotki,
  • szycie dekoracyjnej poduszki,
  • szycie bawełnianej torby, worka-plecaka,
  • szycie poszewki na poduszkę,
  • szycie kosmetyczki,
  • malowanie na torbach i tkaninach,
  • warsztaty wielkanocne (szycie dekoracji i ozdób wielkanocnych),
  • warsztaty bożonarodzeniowe (szycie dekoracji świątecznych, ozdób choinkowych, tworzenie upominków),
  • warsztaty okolicznościowe (tworzenie upominków z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci, Dnia Dziadka).

Na warsztatach szycia i rękodzieła dzieci (w zależności od grupy, do której uczęszczają):

• poznają szycie od podstaw, zaczynają od ćwiczeń małej motoryki poprzez zapoznanie się z igłą i nitką a następnie maszyną do szycia,
  • ćwiczą koordynację oko-ręka, uczymy dzieci samodzielnego nawlekania, wiązania supełków, wykonywania ściegów ręcznych.
  • poznają maszynę do szycia: jej budowę, działanie i obsługę. Z pomocą instruktora zszywają swoje pierwsze projekty,
  • wykonują kreatywne projekty rozwijające umiejętności manualne.

Zapewniam dzieciom cierpliwe wsparcie, prowadząc krok po kroku przez proces powstawania małych dzieł sztuki.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zabierają ze sobą uszyte przez siebie przedmioty.

Uczestnictwo w warsztatach artystycznych ma wiele zalet. Należy wymienić tu przede wszystkim:

• rozwijanie indywidualnych pasji, zainteresowań i hobby,
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia,
  • kształtowanie poczucia piękna i estetyki,
  • poznawanie nowych technik rękodzielniczych,
  • nauka skupienia, systematyczności,
  • rozwijanie koncentracji,
  • nauka precyzji i usprawnianie zdolności manualnych,
  • budowanie pewności siebie, dzięki satysfakcji, jaką daje samodzielnie uszyty przedmiot, taki jak np. maskotka, piórnik czy ubranie. Własnoręcznie uszyte dzieło jest prawdziwym powodem do dumy,
  • tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej,
  • przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze,

A podczas warsztatów dla najmłodszych dodatkowym walorem jest:

• rozwijanie i usprawnianie percepcji oraz motoryki ręki dziecka,
  • spędzanie czasu z rówieśnikami, nawiązywanie relacji i współpracy,
  • kontakt z tkaninami o różnych fakturach i w pełnej gamie kolorów uwrażliwia spostrzegawczość oczu i wyostrza czułość zmysłu dotyku dzieci.

O instruktorze

Nazywam się Agnieszka Cieklińska, jestem z wykształcenia pedagogiem, ukończyłam kilkanaście szkoleń i kursów (w tym zagranicznych-USA) z zakresu szycia, rękodzieła i plastyki oraz posiadam niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia oferowanych przeze mnie zajęć.

Regularnie prowadziłam warsztaty szycia w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach a od kilku lat podczas ferii zimowych i wakacji prowadzę wyjazdowe zajęcia szycia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Ponadto zajęcia szycia prowadziłam także w Samorządowym Przedszkolu nr.162 im. Wawelskiego Smoka w Krakowie, w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, w Klubach Seniora na terenie gminy Iwanowice a od kilku lat prowadzę je także w domowej pracowni. Posiadam niekończące się pokłady cierpliwości i empatii 🙂

Terminy zajęć

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Po każdych zajęciach dzieci mają gotową, uszytą rzecz lub dekorację.

Dzieci w wieku 5 i 6 lat – wtorek, godz. 14.45-15.45

Dzieci w wieku 7-12 lat – wtorek, godz. 16.00-18.00